Australian Cattle Dog

O plemeni

  • IMG 3818Vznik plemene souvisí s kolonizací Austrálie.

Australák byl vyšlechtěn honáky dobytka křížením několika plemen. Chovatelé dobytka potřebovali psy inteligentní, vytrvalé, houževnaté, nekompromisní při práci, zároveň však dobře ovladatelné. Museli to být psi do jisté míry samostatní, skromní a odolní, aby byli schopni vést stádo dlouhé míle nehostinnou suchou krajinou nebo do horských rančů. Cestovali mnoho mil jen s trochou vody a potravy.

V dnešní době se jen malé procento australáků věnuje svému původnímu poslání honáckého psa. Pro tak všestranně talentované plemeno ale není problém nalézt adekvátní zaměstnání. V jednom z časopisů vydávaných v České republice bylo toto plemeno uvedeno mezi třemi největšími „psími workoholiky", (spolu s border kolií a australskou kelpií). Například (zejména ve Spojených státech) se australáci účastní závodů, přehlídek a zkoušek honáckých psů, povahových testů vloh. Velice oblíbení jsou mezi jezdci.
Australáci jsou výbornými hlídači, zároveň i nesmírně milými domácími společníky s dobrým vztahem k dětem. Zejména v mládí je ale nutné při kontaktu s malými dětmi kontrolovat jejich temperament. Dosahují skvělých výsledků ve sportovní kynologii, soutěžích agility a flyballu. V USA a Austrálii australské honácké psy využívají k vyhledávání např. drog a výbušnin. Australáci jsou často využíváni k záchranářskému výcviku. Jsou to psi temperamentní, mrštní a ovladatelní. Skvěle se adaptují do jakýchkoli podmínek. Mají silný vztah ke svému pánovi i celé rodině.

Zdroj: http://www.kchmpp.cz/plemena/australsky_honacky_pes.html

IMG 3812

 

Fotografie na této stránce: fena Armadale Danggali, autorka MVDr. Alexandra Gorošová